Po co nam sprzęt ratunkowy?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na aktywne spędzanie wolnego czasu. Nie lubią siedzieć w domu, zwłaszcza gdy na dworze jest piękna pogoda. Dlatego ludzie pragną spędzać ten czas albo w samotności albo z całą rodziną. Mowa tutaj o spacerach, wędrówkach po górach, jeździe na rowerze czy rolkach, a nawet żeglarstwie. Oczywiście ta ostatnia nie jest dla wszystkich. Szczególnie dla tych, którzy boją się wody lub choroby morskiej. Posiadając własną łódź, należy zdecydowanie pamiętać o ich pełnym wyposażeniu. Nie może się zgubić ani być w złym stanie. Jest to związane z bezpieczeństwem naszym i naszej rodziny. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno takie bardzo ważne wyposażenie jakim jest oczywiście sprzęt ratunkowy.

Po co nam sprzęt do ratowania?

Dużo osób na pewno się zastanawia czy taki sprzęt jest potrzebny podczas żeglowania. Oczywiście, że tak. Chociażby podczas wystąpienia realnego zagrożenia to musimy mieć coś takiego. Jest to wręcz obowiązkowe wyposażenie. Każdy statek i jacht powinien mieć apteczkę pierwszej pomocy. W tym zestawie znajdziesz metody na tamowanie krwawienia, opatrywanie ran, naprawę złamań, a także kołnierze do chirurgii plastycznej, narzędzia do udrażniania dróg oddechowych czy zapewniające komfort termiczny. To jest podstawowy osprzęt łodzi. Kolejnym podstawowym wymaganiem na każdym statku jest rzutka ratunkowa. Składa się z rękawa, umieszczonego w nim pływaka oraz liny o długości 25 m. W beztroskiej grze mogą wystąpić różne sytuacje, w tym niebezpieczne. Sprzęt ratownictwa wodnego w postaci rzutek może uratować ludzi, którzy przypadkowo wpadną do głębokiego morza. Ciekawym gadżetem, który może zapobiec utonięciu, jest samo napełniająca się rurka ratunkowa o masie zaledwie 280 g. Po wyjęciu zapalnika można spokojnie dotrzeć do brzegu lub poczekać na pomoc po wyjęciu zapalnika. Przedmiotowy stały sprzęt może być ponownie użyty i jest zalecany wszystkim miłośnikom żeglarstwa. Również kamizelka na pokładzie musi być. Innym ale równie ważnym asortymentem jest tyczka ratownicza. Możemy wyróżnić także rzutkę szpulową, koło ratunkowe, koło ratunkowe ślizgowe, pas ratowniczy, boję, żerdź ratowniczą ,zasobnik linowy, szelki ratownicze, rurkę oddechową i wiele innych.

Podsumowując niniejszy artykuł to warto wspomnieć, że wyruszając w rejs obowiązkowo trzeba zaopatrzyć się w wyżej wymieniony asortyment. To na pewno pozwoli nam uniknąć i zapobiec śmierci.