Akademicka stolica Włoch

Turyści i podróżnicy bardzo chętnie odwiedzają Bolonię. Stolica regionu Emilia-Romania jest miastem o interesującej historii i wielu pięknych zabytkach. Jakie są te najciekawsze Bolonia zabytki?

Plac Maggiore

Piazza Maggiore jest miejscem odwiedzanym przez niemal wszystkich turystów. Wielu z nich właśnie tutaj rozpoczyna swoją przygodę ze zwiedzaniem Bolonii ponieważ plac zlokalizowany jest w centrum miasta, znajdują się tutaj także liczne zabytki. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest Bazylika św. Petroniusza o której mówi się, że jest jednym z największych kościołów w całej Europie. W bazylice warto przypatrzeć się pięknym freskom, znajdują się tu także najstarsze wciąż działające organy na świecie oraz liczne mniejsze kapliczki. Znacznie mniejszym od tej bazyliki jest kościół Santa Maria della Vita ale również w nim warto zwrócić uwagę na piękne zdobienia i ciekawie zaprojektowaną kopułę. Na placu znaleźć możemy także fontannę Neptuna oraz zabytkową bibliotekę Salaborsa. Z kolei pałac re Enzo to miejsce licznych wystaw kulturalnych otwierane tylko na święta i specjalne okazje. Piazza Maggiore to zatem miejsce będące siedzibą wielu innych zabytków a także kawiarń i restauracji.

Najstarszy uniwersytet

Bolonia znana jest przede wszystkim z najstarszego uniwersytetu na świecie i rzeczywiście atmosferę akademicką możemy poczuć tutaj niemal na każdym kroku. Uniwersytet założony został w 1088 roku. Bardzo ważnym obiektem akademickim jest Palazzo dell’Archiginassio gdzie od 1838 r. mieści się biblioteka mogąca poszczycić się licznymi zbiorami. Wcześniej w tym budynku mieściła się siedziba uniwersytetu. Niektóre sale są otwarte dla zwiedzających.

Dzielnica kupiecka

Quadrilatero to nazwa starej dzielnicy handlowej (kupieckiej). Swoje siedziby mają tutaj stoiska spożywcze, sklepy i punkty z naturalnymi wyrobami. W ciągu dnia pojawiają się tutaj stragany z produktami takimi jak warzywa i owoce, sery, wędliny czy świeże ryby. Pomimo wysokich cen miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane i wybierane na spacery. Zdecydowanie warto tutaj wstąpić.