Jak sprawdzić organizatora kolonii?

Dziecko gotowe na kolonie!

Ustaliliście, że w tym roku Wasza pociecha przejdzie próbę samodzielności wyjeżdżając na kolonie letnie? Świetnie! Aby zaoszczędzić Wam nerwów, które i tak na pewno towarzyszyć Wam będą podczas całego wyjazdu, upewnijcie się, że organizator kolonii jest pewny, a podróż przez niego organizowana będzie w pełni bezpieczna. Jak to zrobić?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniście sprawdzić jest zgłoszenie kolonii do specjalnej bazy. Baza Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) posiada spis wszystkich organizatorów i kolonii dla dzieci i młodzieży, których lokalizacja spełnia wszelkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa dzieci, a kadra spełnia wymogi dotyczącę liczebności i kwalifikacji. Jeśli organizator Twoich kolonii znajduje się na liście, możesz odetchnąć z ulgą – pierwsze koty za płoty.

O co powinniście dopytać organizatora?

Aby poczuć się spokojnym należy jeszcze dopytać organizatora o pewne kwestie dotyczące wyjazdu. Powinniście znać dokładny adres i czas trwania kolonii, szczegółową godzinę i miejsce odbioru dzieci po koloniach. Poproście koniecznie o bezpośredni kontakt do kierownika kolonii, wychowawcy grupy, a także do ośrodka wypoczynkowego.

Dobrze jest znać szczegóły dotyczące ewentualnej opieki medycznej, ubezpieczenia. Poznajcie warunki zakwaterowania, dokładny program i wyżywienie. Profesjonalni organizatorzy przekazują rodzicom:

  • listę rzeczy, które dziecko powinno ze sobą zabrać,
  • informacje o możliwościach korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci,
  • informacje o kieszonkowym (gdzie przechowywać pieniądze i wartościowe przedmioty).
  • informacje o tym, czy rodzice mogą ewentualnie odwiedzić dziecko podczas kolonii.

Predyspozycje kadry i autokar

Dobrze jest sprawdzić predyspozycje kadry do prowadzenia kolonii. Co to znaczy? Kierownik kolonii powinien mieć zaświadczenie o ukończeniu specjalnego kursu. Koloniami kierować może nauczyciel, instruktor harcerstwa (ale co najmniej podharcmistrz) i osoby które mają min. 3-letni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej, ukończyły specjalistyczny kurs i mają zaświadczenie, są pełnoletnie i posiadają wykształcenie minimum średnie.

A jeśli podróż do miejsca docelowego odbywać się będzie za pomocą autokaru możecie sprawdzić, czy pojazd posiada ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Jeśli wszystkie te elementy wyglądają dobrze, wyślijcie dziecko na kolonie i bądźcie z nim w stałym kontakcie.