Bełżyce – Historia i zabytki

Bełżyce to miasto w województwie lubelskim. Jest oddalony od stolicy województwa o niecałe 27 km. W porównaniu do Lublina jest to malutkie miasteczko, ale jego historia i zabytki na pewno zauroczą wielu poszukiwaczy historii.
Historia Bełżyc sięga aż do prehistorii. Dzięki badaniom specjalistów jest pewne, że na terenach dzisiejszego miasta istniało w tamtym okresie osadnictwo. Świadczą o tym znaleziska pochodzące z epoki neolitu i początków epoki brązu.

Jednak i fani trochę bardziej współczesnej nam historii znajdą tu coś dla siebie. Najstarsze zabytki architektury Bełżyc istnieją od początków miasta. To znaczy z XV wieku. Dokładniej mowa tu o zamku w Bełżycach, który dokładniej datuje się na 1416 rok. Nad miastem góruje także późnorenesansowy kościół parafialny pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła. Pochodzi z przełomu wieków XVII i XVIII. Wartym do zobaczenia zabytkiem jest też zajazd z przełomu XVIII i XIX wieku, a także dwór Brzezińskich wybudowany w latach 40 XIX wieku. Przez miasto przebiega też Szlak Renesansu Lubelskiego. Może więc przemierzając ten szlak, zatrzymasz się chwilę dłużej w Bełżycach?