Jak umiejętnie łączyć materiały w meblarstwie?

Drewno, metal, tworzywa sztuczne… materiałów, które pomagają nam tworzyć ciekawe pod względem wzornictwa meble jest wiele. Jak je umiejętnie łączyć, aby uzyskać ciekawy styl bez efektu kiczu? Oto kilka wskazówek.

Drewniane akcenty

W przypadku mebli niezmienną popularnością cieszą się produkty drewniane. Niekiedy jednak możemy wykorzystać wykonane z tego materiału elementy, aby urozmaicić styl nowoczesnych aranżacji. Noga drewniana Angra-art.pl może doskonale współgrać z jasnym laminowanym blatem, a wykonane z drewna gałki meblowe – urozmaicić kolorowe meble pokoju dziecięcego.

Industrializm nadal w modzie

Styl industrialny przywodzący na myśl fabryki i warsztaty warto nieco przełamać, stosując umiejętne łączenia materiałów. Surową przestrzeń, w której nie brak metalowych, żeliwnych czy miedzianych akcentów, doskonale uzupełnią jasne dodatki, drewno lub szkło. Solidna drewniana szafa może stworzyć idealny duet z metalowymi uchwytami dodającymi jej charakteru, a noga drewniana i szklany blat – z powodzeniem stać się inspiracją dla kontrastującego z surową przestrzenią stołu.

Rozważnie… i romantycznie

Żeliwne i metalowe elementy dobrze sprawdzą się jako uzupełnienie mebli gabinetowych, gdzie zwykle panuje oficjalny styl. Doskonale kontrastować będą zarówno z jasnymi, ciemnymi, jak i drewnianymi komodami, regałami czy szafami, w których przechowujemy dokumenty. Jeśli jednak przestrzeń, która nas otacza ma nieco bardziej swobodny charakter, możemy pokusić się o mniej formalne połączenia. Wzornictwo mebli rustykalnej kuchni lub urządzonej w stylu prowansalskim sypialni, które zazwyczaj wykonane są z jasnego drewna, urozmaicą np. bogato dekorowane gałki ceramiczne lub uchwyty wykonane z tworzyw sztucznych.

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju akcesoria meblowe. Szeroki wybór materiałów pozwala na tworzenie kontrastujących ze sobą w umiarkowany sposób połączeń. Pamiętajmy jednak, aby w staraniach o oryginalny mebel nie łączyć zbyt wielu wzorów i materiałów. Pozwoli to uniknąć niepożądanego efektu, w wyniku którego mebel, zamiast stylowo, będzie prezentował się nieestetycznie.