Jakie znaczenie ma woda dla ludzkiego organizmu?

Nie istnieje chyba substancja bardziej niezbędna do życia niż woda. Stanowi ona podstawę naszego ciała, uczestniczy we wszystkich zachodzących w nim procesach, a do tego reguluje wiele zjawisk, niezbędnych do codziennej egzystencji.

Znaczenie wody dla człowieka

Mówi się często, że woda to źródło życia. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Woda stanowi ponad 60% objętości naszego ciała (nieco większa wartość występuje u dzieci, mniejsza u osób starszych).

Musimy regularnie ją dostarczać do naszych organizmów. Lekarze i dietetycy podają, że powinniśmy dziennie wypijać około 2 litrów dziennie, z zastrzeżeniem, że wlicza się w to również woda znajdująca się w pokarmach innych niż napoje.

Do czego potrzebujemy wody? Uczestniczy ona we wszystkich procesach życiowych, jak oddychanie, trawienie, a także odpowiada za inne zjawiska. Reguluje temperaturę naszych ciał, aby była zawsze na stałym, stabilnym poziomie. Dodatkowo ma za zadanie usuwać wszystkie niebezpieczne substancje i toksyny, które odkładają się jako produkty przemiany materii.

Woda wpływa na nasze zdrowie, kondycję i urodę.