Podkarpacie – region pełen zabytków

Turyści zazwyczaj kojarzą zabytki Podkarpacia ze szlakiem architektury drewnianej. Patrząc na ten region nieco szerzej, dostrzec można wiele innych miejsc i zabytków godnych odwiedzenia. Oto dwa najważniejsze punkty, które warto wziąć pod uwagę, planując wyjazd w te strony.

Dwory i dworki

Choć wiele z nich popadło już w ruinę i niestety nie możemy zobaczyć nic więcej poza kamieniami i cegłami walającymi się tu i ówdzie, to jednak kilka z nich jest w niezłym lub dobrym stanie. A przynajmniej w takim, że można je podziwiać i wyobrazić sobie je, jak mogły wyglądać w czasach swojej świetności. Oryginalne zabytki Podkarpacia to choćby dwór w Humniskach czy gorzelnia będącą niegdyś częścią dworu Plińskich. Pierwszy z wymienionych zabytków odznacza się kamiennymi przyporami i gankiem, tak charakterystycznym dla polskich dworków szlacheckich. Jest to obiekt prywatny, więc nie ma możliwości zwiedzania, ale warto zobaczyć go z zewnątrz.

Śladem Jana Sas-Zubrzyckiego

Być może nie każdy kojarzy tego niezwykłego architekta, ale na terenach południowej Polski budynki jego projektu są dość popularne i charakterystyczne. Jest to jeden z najlepszych twórców w swojej dziedzinie lat 1890-1918. Pierwszym budynkiem, który warto obejrzeć z bliska jest gmach Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brzozowie. Niegdyś trenowała tu młodzież, dziś jest częścią infrastruktury publicznej i działa w nim Brzozowski Dom Kultury. Odbywają się tu zajęcia muzyczne i taneczne, koncerty, ale mieści się tu również kino. Jan Sas-Zubrzycki, jeśli chodzi o zabytki Podkarpacia zaprojektował także kościół Narodzenia NMP w Siedliskach-Boguszy. Jego oryginalna bryła przyciąga wielu badaczy, ale też zwykłych turystów. Kościoły tego wybitnego architekta podziwiać można także w Cieklinie (choć tez wygląda już zupełnie inaczej), wykonany z innego materiału budowlanego, w Zaleszanach czy w Miejscu Piastowym, gdzie znajduje się ogromny klasztor księży Michalitów. Podążając za tropem tego architekta, odkryć można jeszcze wiele innych cennych zabytków na terenie Podkarpacia.