Oswajanie papugi falistej.

Papugi faliste stają się coraz częstszymi domownikami w naszym mieszkaniach. Mogą stać się one wyjątkowymi przyjaciółmi, które szczerze oddane są swoim właścicielom, jednak należy mieć do nich odpowiednie podejście. Kupując takie zwierzę warto wcześniej dowiedzieć się jak oswoić papugę. Nawet niewielkie błędy mogą mieć bardzo duży wpływ na zachowanie naszego ptaka. Najłatwiej oswoić jest młode ptaki, które dopiero opuściły gniazdo. Oswajanie ptaka warto rozpocząć przed osiągnięciem przez papugę dojrzałości płciowej.

Oswajając papugę warto zachować cierpliwość. Czas, którego możemy potrzebować to nawet kilka miesięcy. Na początku wspólnego życia z papugą powinniśmy dać jej czas na oswojenie się z nowymi warunkami. W okresie tym nie możemy dotykać papugi oraz straszyć jej. Kolejnym etapem naszego oswajania będzie otwarcie klatki, nie możemy jednak na siłę wyganiać ptaka – on sam musi podjąć decyzję o wyjściu na zewnątrz. Dzięki temu będzie on czuł się bezpiecznie. Obserwując ptaka warto zwrócić uwagę na to, które z miejsc w mieszkaniu stało się jego ulubionym – w tym miejscu powinniśmy wstawić pojemniki z żywnością. Miejsce ustawienia pojemników musimy regularnie zmieniać – w ten sposób przyzwyczaimy papugę do spożywania żywność z przeznaczonych do tego pojemników.

Jeśli chcesz przyzwyczaić papugę do dotyku to powinieneś zacząć od dotykania ptaka piórkiem – dzięki temu przyzwyczai się do kontaktu, a z czasem sam chętnie będzie nastawiał się do bezpośredniego dotyku. Z czasem sam będzie siadał Ci na ramieniu lub pozwoli na głaskanie po piórkach. Musi to być jednak jego decyzja.

W trakcie oswajania naszej papugi musimy zapewnić jej pełne bezpieczeństwo. Wszystkie okna muszą być szczelnie zamknięte, a z pomieszczeń powinny być usunięte trujące rośliny. Musimy również zapewnić naszej papudze ciągły dostęp do wody oraz pożywienia, powinno ono znajdować się w otwartej klatce. W trakcie nocy nasza papuga powinna być zamykana w klatce, co zapewni jej większe bezpieczeństwo.