Objawy uczulenia na pyłki

Alergia na pyłki to najczęstsza przypadłość alergiczna układu oddechowego. Na jej najpopularniejsze objawy, czyli karat sienny, skarży się 10–20% naszej populacji. Występowanie symptomów uczulenia na pyłki jest ściśle związane z kalendarzem pylenia roślin. Poniżej przedstawiamy, główne objawy, jakie występują u większości osób.

Alergia na pyłki objawy:

1. Wodnisty katar
2. Uciążliwe kichanie
3. Zatkany nos
4. Swędzenie gardła
5. Zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu
6. Uporczywy kaszel
7. Charczący oddech.

 

W Polsce najważniejsze przyczyny alergii na pyłki to:

Pyłki drzew, gdzie najczęściej uczula pyłek brzozy, olchy, leszczyny, topoli i dębu. Sezon alergiczny rozpoczyna kwitnięcie leszczyny. Przy łagodnych zimach może ona pylić już w styczniu, a jej pyłki drzew obecne są w powietrzu aż do maja.

Pyłki traw , które są w naszym kraju najczęstszą przyczyną objawów alergicznego nieżytu nosa, czyli popularnego kataru siennego i atopowej astmy pyłkowej. Z uwagi na praktycznie identyczną budowę alergenów, różne gatunki traw traktowane są jako jedna grupa. Zaliczamy do niej również zboża. W Polsce objawy związane z uczuleniem na trawy pojawiają się głównie pod koniec maja i utrzymują się w powietrzu do aż do września.

Pyłki chwastów, gdzie uczulenie najczęściej wywołuje bylica, komosa, szczaw, babka, pokrzywa i ambrozja. Chwasty zazwyczaj kwitną od maja do września.

Zarodniki grzybów pleśniowych, tego typu alergia może występować sezonowo lub cało rocznie. Powodem takiej alergii sezonowej są grzyby tzw. zewnątrz domowe. Zaliczamy do nich pleśnie z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Zalążki grzybów pleśniowych obecne są w powietrzu od kwietnia do września.